!!! TYLKO do końca maja ORLEN paczka w promocyjnej cenie 8,99zł !!!

Darmowa dostawa od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Odzież termoaktywna czy termiczna

2018-05-08

Odzież termoaktywna – co to jest

Odzież termoaktywna to ubranie wytworzone z wykorzystaniem dzianin syntetycznych. Zapewnia ona utrzymanie skóry suchą podczas wysiłku fizycznego, dzięki sprawnemu odprowadzaniu potu.

Wilgoć sprawia, że utrata ciepła z organizmu przebiega znacznie szybciej, zwłaszcza gdy jesteśmy owiewani np. biegnąc czy jadąc rowerem. To co czasem może być pożądanym zjawiskiem niestety czasem jest szkodliwe. Zapobieganie wychłodzeniu organizmu umożliwi np. przedłużenie treningu czy wycieczki w niesprzyjających warunkach. Na ratunek przychodzi nam bielizna i odzież termoaktywna powstrzymując ten proces dzięki specjalnej budowie samych włókien oraz splot materiału. Odbywa się to poprzez odprowadzenie potu ze skóry do zewnętrznej warstwy. Skóra pozostaje wtedy sucha.

Popularna bawełna w zestawieniu z dzianinami syntetycznymi wypada bardzo blado. Pochłania ona ogromną ilość wilgoci i bardzo słabo ją uwalnia na zewnątrz. Z tego powodu nie poleca się bawełny jako surowca na odzież do aktywności fizycznej. W bawełnie w czasie intensywnego wysiłku odczuwamy nieustannie nieprzyjemny chłód i wilgoć, narażając się jednocześnie na łatwe wyziębienie.

Odzież termoaktywna skutecznie odprowadza pot dzięki rozwiniętej strukturze zewnętrzną, wchłania wilgoć wolniej niż jest ona odparowywana na zewnątrz, jest elastyczna i ściśle przywiera do skóry.

Odzież termiczna czy termoaktywna

Od razu powiedzmy jasno: są to zupełnie różne rzeczy. Często spotykamy się z wymiennym użyciem terminu termiczna i termoaktywna. Nie jest to jednak poprawne. Najczęściej mamy tylko na myśli odzież o własnościach termoaktywnych.

Odzież termiczna przede wszystkim zabezpiecza ciało przed wychłodzeniem, ogrzewa. Ale w przeciwieństwie do bielizny termoaktywnej, nie posiada funkcji sprawnego odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Tym samym będzie odpowiednia dla osób, które nie wykonują intensywnego wysiłku powodującego zwiększone wydzielanie potu, a zależy im głównie na skutecznym utrzymaniu obecnej ciepłoty ciała.

Dla kogo odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna, taka jak koszulki termoaktywne, posiada szereg pożądanych cech – przede wszystkim zapewniając suchość i łatwe oddychanie skóry. Jest doskonała dla wszystkich uprawiających intensywne sporty, takie jak bieganie, kolarstwo, sporty siłowe itp. Dzięki niej mamy zapewniony większy komfort i wygodę.

Stanowi również podstawową izolację termiczną – zewnętrzna warstwa reguluje temperaturę ciała zabezpieczając przed przenikaniem chłodnego powietrza i zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ciało.

Zapewnia swobodę ruchów – jest produkowana specjalnymi metodami, dzięki którym dopasowuje się do ciała i zapewnia dużą swobodę ruchu.

Poszukując odzież termoaktywną warto zwrócić uwagę na to czy posiada elementy odblaskowe – zwłaszcza jeśli będzie to warstwa wierzchnia ubrania.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 630 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-20
Szybka i profesjonalna obsługa. Krótki czas oczekiwania.
2024-03-30
Szybka realizacja
pixel